The third biennial RBMS Awards Night was held on Friday 27th October 2017 at the spectacular Fenix on the Yarra in Melbourne.

Over 160 RBMS members and friends came to celebrate the achievements of our industry.

Awards, winners and finalists

Outstanding Waterway Management Project

Winner:

Coastal fish habitat hotspots: Government and community partnering to rehabilitate fish habitats in Victorian Estuaries – Arthur Rylah Institute for Environmental Research

Finalist:

Coordinating environmental water releases in the NSW Southern Connected Basin – NSW Office of Environment and Heritage

Finalist:

Corner Inlet connections – West Gippsland CMA

Innovation in Waterway Management

Winner:

eDNA: Revolutionising aquatic species monitoring – EnviroDNA

Finalist:

Leaping ahead – Melbourne Water

Finalist:

Werribee River waterways investigation – Jacobs Group Australia

Involving Community in Waterway Management

Winner:

Mid-King Cooperative avulsion management – North East Catchment Management Authority
Finalist: Design your Creek Week – Ipswich City Council

Finalist:

Towards Cultural Flows: Glenelg River Aboriginal water values project – Glenelg Hopkins CMA

Building Knowledge in Waterway Management

Winner:

Ecohealth – A collaborative approach to integrating science, management and communities to improve coastal catchments in the NSW North Coast – University of New England

Finalist:

Victorian waterway management Twinning Program – Glenelg Hopkins CMA

Finalist:

Collaborating for better communication: Victoria’s first state-wide environmental watering communications research – Victorian Environmental Water Holder

Progression of Public Policy for Waterway Management

Winner:

Risk assessment of barrier works on Queensland waterways, Department of Agriculture and Fisheries, Queensland

Finalist:

Catchment to reef: Cost of achieving water quality targets for the Great Barrier Reef – Alluvium Consulting

Finalist:

Out Catchments Our Communities: Integrated catchment management in Victoria 2016-19 – Department of Environment, Land, Water and Planning (DELWP)

Advancing Waterway Management through Graduate Research

Winner:

Drought recovery of Australian catchments: A study of hydrological resilience – Andrew John

Winner:

Sediment regime disturbance in urban catchments: Opportunities and constraints for urban stream functional restoration – Kathy Russell

Finalist:

Understanding stream habitat to inform development in urban catchments – Desmond Ofosu Anim

Technical Excellence in Waterway Management

Winner:

Upper Stony Creek transformation – Alluvium Consulting

Finalist:

Frosts Crossing and McQuades Bend fishway designs on the Lower Ovens floodplain – Water Technology and North East CMA

Finalist:

The use of drone-based thermal infrared imagery to identify drought refuge potential in the Upper Ovens River – North East CMA

Not ready to Join?

Join our mailing list to go with the flow while being kept in the know.